מפות

מפה מסלול

מפה מסלול
מפה מסלול

כולנו מכירים את המפה כאמצעי להמחשת תנאי השטח של מיקום מסוים ובו מוצגים פרטים שונים אודות נקודות רלוונטיות באזור. אך, ישנם כמה וכמה סוגים של מפות המיועדים לשימושים שונים, המוצגות בצורות ובצבעים שונים ובשורה התחתונה שונות לחלוטין אחת משנייה.

אז, אילו סוגי מפות קיימים ומה המשמעות של כל אחד ואחד מהם ? ערכנו מחקר קצר ואנחנו מציגים לכם את התוצאות במאמר הבא – רגע לפני שאתם אוחזים במפה ויוצאות מהבית.

מפות טיפוגרפיות – תכנן את הטיול הבא

המפות המוכרות ביותר הן המפות הטיפוגרפיות אשר מאפשרות לנו לקבל מידע על תוואי השטח בו המוצג במפה מבחינה טיפוגרפית. משמעות הדבר היא כי על גבי המפה נוכל לקבל מידע אודות עמקים או גבהים, נהרות ולעיתים אף מסלולי שבילים.

מפות מסוג זה מיועדות בעיקר למטיילים או למנווטים בשטח שכן הן מאפשרות לנו לקבל מידע גיאוגרפי במקביל למידע טיפוגרפי של שכבת השטח. נתונים אלו יכולים לאפשר לנו להתמצא בשטח מבחינה יחסית, אשר גם יאפשרו לנו לבחור את המסלול הנוח ביותר או לבחור מקום ללינה במידת הצורך.

מפות אלו מסומנות בצבעים ירוק עד חום לרוב, כאשר הצבע הירוק מסמל עמק ואילו הצבע החום מסמן מיקום גבוה יותר בהתאמה. במקביל לסימון בצבע יופיעו גם סימוני מתאר של נקודות גובה או עומק על פני כל שטח המסומן בצבע . במפות מסוג זה לעיתים גם יוצגו סימוני כבישים מסוגים שנים.

מפות כבישים – תכנן את מסלול הנסיעה

את מפות הכבישים כמעט ואיננו פוגשים היום שכן מרביתנו עושים שימוש במכשירי GPS לניווט במערכת הכבישים בארץ או בחול, אך יעדם הוא פשוט לאפשר לנו ללמוד את מסלול הנסיעה על גבי כבישי התחבורה בשטח המוצג במפה.

מפות הכבישים מציגות למעשה את סימון המפה באזורים עירוניים, כאשר הדגש העיקרי הוא כמובן על סימון הכבישים. לכל כביש יוצג גם מספר אשר מהווה את מספר הכביש, אשר יאפשר לנו להתאים בין הכביש המוצג בשטח לבין המסלול המוצג במפה ויקל עלינו את הניווט.

על מנת לא ליצור מפות גדולות מידי, יוצגו לרוב מפות הכבישים בספרון או חוברת נוחה לשימוש כאשר בכל עמוד יוצג חלק אחר של המפה כהמשך לחלק שהוצג בעמוד הקודם.

מפות אורבניות – לתכנון מסלול ההליכה

לעיתים, נוכל לפגוש גם מפות אורבניות המציגות את מבנהו של ישוב מסוים ויציגו את מבנה הבתים והרחובות הפנימיים ביישוב לצד סימון כבישים ונקודות גדולות ומוכרות ביישוב. לרוב נפגוש מפות אלו בתור תושבי היישוב או בתצוגות שונות.

המטרה המקורית במפות אלו היא לאפשר לתושבים חדשים להתמצא בקלות ביישוב או בכדי לעדכן תושבים קיימים בשינויים שעורכת העיריה או המועצה ביישוב. אך, ההמלצה היא לעשות שימוש במפות אלו לתכנון מסלול ההליכה העתידי שלכם בקלות ובמהירות.

מפות רב שכבתיות

בעידן האינטרנט, אנחנו יכולים לפגוש בממד חדש של מפות העונה לשם מפות רב שכבתיות. מפות אלו כוללות למעשה כמה וכמה סוגי מפות המוצגות בשכבות. המשתמש עצמו יכול לבחור אילו סוגי מפות להציג ובכך לבחון את אותו אזור גיאוגרפי מבחינה טיפוגרפית, אורבנית או אפילו כמפת כבישים.

אפשרות זו הופכת לנפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות עד כדי כך שמפות הנייר הרגילות הופכות לפריט העבר ובעיקר מעלות אבק בימים אלו במקום להפוך לפריט שימושי.

מפות נוספות

מלבד כל המפות שהצגנו נוכל לצפות במפות מסוגים שונים כאשר מפות אלו נקראות גם מפות נושאים. העיקרון במפות אלו הוא להציג נושא או נתון מסוים על גבי מפה מתוך רצון להציג את התפלגותו הגיאוגרפית באזור מסוים או על פני חלוקה גיאוגרפית כלל עולמית.

במפות אלו נוכל להבחין במפות אקלים, מפות גיאולוגיות מסוגים שונים או מפות אחרות שאינן מתייחסות דווקא לנתוני השטח כמו מפות רמות פשיעה, השכלה וכדומה בהן נעשה שימוש בגופים כלכליים, ממשלתיים ובריאותיים.

5/5 - (1 vote)

על הכותב

צוות האתר MyTexi

הוסף תגובה

לחץ כדי להגבי